sql server mdf, ndf ve ldf dosyaları

Sql server ile ilgili olanların surekli duydugu mdf, ndf, ldf uzantılı dosyalar sırasıyla; birincil veri dosyası, ikincil veri dosyası ve günlük dosyalardır. 
sql sever da hic bir zaman veri ve gunluk dosyalari ayni dosyada saklanmaz. Fakat hepsi ayni serverda bulunur. 

Birincil veri dosyası

Birincil veri dosyası, veritabanının başlangıç noktasıdır. Veritabanındaki diğer dosyaları gösterir. Bu nedenle, her veritabanı bir birincil veri dosyasına sahiptir. Ayrıca, veritabanı nesnelerindeki tüm veriler (tablolar, saklı yordamlar, görünümler, tetikleyiciler vb.) Birincil veri dosyalarında saklanır. Birincil veri dosyaları için önerilen ve en yaygın dosya adı uzantısı .mdf’dir.

İkincil veri dosyası

Bir veritabanı için yalnızca bir birincil veri dosyanız olabilir. Ancak ikincil bir veri dosyasına sahip olmak gerekli değildir. Bu nedenle, bazı veritabanlarında ikincil veri dosyası olmayabilir. Ancak, tek bir veritabanı için birden fazla ikincil veri dosyasına sahip olmak da mümkündür. İkincil veri dosyalarını göstermek için genellikle .ndf önerilir. İkincil veri dosyasını, birincil veri dosyasının saklandığından ayrı bir fiziksel sürücüde saklamak da mümkündür.

Log dosyası

SQL Server veritabanlarındaki günlük dosyaları tüm günlük bilgilerini tutar. Bu bilgiler daha sonra veri tabanını kurtarmak için kullanılabilir. Günlük dosyasının boyutu, veritabanında ayarladığınız günlük düzeyine göre belirlenir. Her veritabanı için en az bir günlük dosyası bulunmalıdır. Ancak, tek bir veritabanı için birden fazla günlük dosyasına sahip olmak da mümkündür. Günlük dosyaları için önerilen dosya adı uzantısı .ldf’dir.

Bir veritabanındaki tüm dosyaların yerleri (birincil, ikincil ve günlük dosyaları), veritabanının birincil dosyasında ve ana veritabanında depolanır. SQL Server Veritabanı Altyapısı, bu dosyaların dosya konum bilgilerini kullanmak istediğinde, verileri ana veritabanından alır.
NOT: Bu .mdf, .ndf ve .ldf dosya adlarının kullanılması önerilse de, SQL Server bu dosya uzantılarını kullanmak için sizi asla zorlamaz. Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top