canias test veritabanı oluşturma

Canias’ta mssql ve iasdb olarak belirtilen postgresql olmak üzere iki türlü veritabanı kullanılıyor genellikle. Birbirine çok benzer olsa da bazı farklılıklar bulunuyor. Şimdi bu iki farklı veritabanı için test veritabanı nasıl oluşturuyor inceleyelim.

İkisinde de öncelikle bir backup alıyoruz veritabanından bunun için hem iasdb hem de mssql’de backup almak istediğimiz veritabanının üzerine gelip sağ tıklayarak yapabiliriz. Hedef seçip işlemi gerçekleştirdikten sonra backup oluşacaktır.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta genellikle backup’lar uzantısız olarak kaydedilir ve restore yaparken bulunamayabilir. Uzantısı eksikse lütfen el ile girerek devam edelim.

Veritabanımız MSSQL ise management studio’da sol taraftaki veritabanı ağacında server’a sağ tıklayarak restore diyerek devam etmemiz gerekiyor. Burada isimlendirme yaparken mevcut bulunan bir veritabanı ismini vermemeye dikkat etmemiz gerekiyor.

restore database

Veritabanımız IASDB ise pgadmin kullanarak boş bir veritabanı oluşturarak bu veritabanı üzerine sağ tıklayarak restore etmemiz gerekiyor.

pgadmin restore işlemi

İşlemler tamamlandıktan sonra serverda canias’ın bulunduğu klasöre giderek databasesettings dosyasını notepad gibi bir programla açarak ana veritabanı satırını kopyalarak test veritabanımızın ismine uygun şekilde düzenliyoruz ve kaydediyoruz. Burada birinci kısmı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz (görselde canias yazısından sonra gelen kırmızı kısım) ancak kırmızı ile gösterdiğim ikinci kısımda yer alacak bilgiler muhakkak veritabanınızdaki bilgilerle örtüşmeli.

databasesetting dosyası düzenleme
databesettings içinde yaptığımız adlandırma ile giriş

Dosyayı kaydettikten sonra canias çalışırken açık durumda olan iasClientManager ekranında “reload configuration” tıklayarak yazdığımız veritabanı bilgilerinin yüklenmesini sağlıyoruz.

reload configuration CANIAS APPLICATION SERVER

Artık veritabanımıza ana veritabanına girdiğimiz bilgilerle, veritabanı ismini databasesettings dosyasında belirttiğimiz adla aynı olacak şekilde girerek giriş yapabiliriz.

Ve artık istediğimiz gibi verilerle oynayabileceğimiz, siparişler girebileceğimiz/ silebileceğimiz oyun alanımız hazır. BPM mail ile onay yapılarınız varsa test ortamında da ilgili sorumluya onay maili gideceğini unutmayın lütfen. “Test amaçlıdır deneme amaçlıdır” gibi notlarla küçük çaplı krizlerin önüne geçebilirsiniz. Kolay gelsin.

Back To Top