laptop alırken kendinize sormanız gereken 4 soru

Laptop almak bugünlerde büyük maliyet gerektiriyor. İkinci el de tercih edilebilir fakat ikinci el piyasası da bazen sıfır fiyatlarla yarışabiliyor ve her ne kadar almadan önce kontrol ediyor olsanız da problem çıkma ihtimali her zaman var.

Peki bir laptop’ı hem uzun süre kullanılabilecek hem de ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde nasıl seçebiliriz?

1.Oyun oynayacak mıyım?

Oyun özellikle ekran kartının özelliklerinin belirlenmesi açısından önemli. İşlemci zaten genel olarak uygun özellikte oluyor, laptop üreticileri buna dikkat ediyorlar. Ram ise zaten sonradan kolayca yükseltme yapılabilen bir donanım olduğundan problem olmuyor. Yine de  sonradan problem yaşamamak için mevcut ram gömülü mü değil mi incelemekte fayda var. Gömülü ram genelde lenovo tarafından kullanılıyor. Bu konuda laptop disassembly videoları işinizi görecektir. Marka modele göre aratarak sökülmüş bir laptopta detayları inceleyebilirsiniz.

2. Açık havada kullanacak mıyım?

Çok sık açık havada veya çok aydınlık bir ortamda kullancaksanız kesinlikle yansıtmalı ekranlı laptop kullanmamalısınız. Özellikle dokunmatik ekranlı laptoplar maalesef ışığı yansıtıyor ve gözlerinizi daha fazla yoruyor. IPS gibi ekranlar tercih edilebilir. Bu konuda iyi bulduğum markalardan biri DELL. 

3.Pil ömrü benim için önemli mi?

Oyun oynanacak bir laptopta pil ömrünün çok uzun olması pek mümkün değil bu şekilde modellerde yüksek fiyatlı olacaktır. bu konuda da oyun oynanacak mı ayrımını yapmak çok önemli.  Seçilecek işlemci ve harici ekran kartının bulunup bulunmaması direkt olarak etkileyecektir.

4.Ne sıklıkla yanımda taşıyacağım

Genellikle laptoplar 2 kg üstüdür. Her ne kadar çok ağır  diyemesek de  sürekli yanınızda, çantanızda taşıyacağınız laptop un daha hafif olması faydalı olacaktır.  Küçük çantalar tercih ediyorsak 14 ekran veya 13,3 ekran tercih edilebilir.

Laptop alırken değerlendirilmesi gereken en önemli maddelerden bahsettim. Gerisi özel beklentiler ve kesenin ağzını ne kadar açacağınızla ilgili. Kendinize en uygun cihazı bulmanız dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top